Risk Analizi

Yatırımcı, Forex’te başarıya ulaşmak istiyorsa, yatırdığı paranın riskini de analiz ederek pozisyon alması gerekmektedir. Şayet riskini analiz ederek yol alırsa, kazançlarının da istikrarlı bir şekilde artarak devam ettiğini fark edecektir.

Pozisyon almadan önce risk oranlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

  1. Açık pozisyonlardaki yatırım hacmi, toplam sermayenin %50‘sinden daha az olmalıdır.
  2. Açılan pozisyonun lot hacmi toplam sermayenin %10‘unu aşmamalıdır.
  3. Toplam zarar miktarı sermayenin %5‘ini geçmeyecek şekilde hesaplamalıdır.
  4. Kar zarar beklentisi 3:1 oranına göre dağıtılmalıdır. Yani yatırımcı, açık olan bir pozisyondan 45 pips zarar etmeyi düşünüyorsa, karı 15 pips olmalıdır. Bunu da Karımı al ve zararımı durdur emirleri ile belirlenebilecektir.

Böylece yeni bir kavram daha öğrenmiş oluyoruz. Kar ve zarar için risk noktaları belirlemek.

Platformda, emir ekranı içindeki yorum sekmesi altında bulunan “Tür” bekleyen emir olarak seçilrse,  ekranda bekleyen emir bölümü açılacaktır. Sonra bu bölüm içindeki “Tür” bölümünden 4 adet bekleyen emir seçme şansı doğacaktır. Bu dört seçenek piyasada anlık pozisyonlar almak dışında da emir oluşturmak adına yatırımcıya olanak tanımaktadır. Peki bu ne işe yarar?

Örneğin, bilgisayar başında çok duramıyorsunuz veya gece siz uyurken çok güzel bir pozisyon açılabileceğini düşünüyorsunuz; analizinizi yaptınız, tahminleriniz için pozisyon alma noktalarınızı da belirlediniz, ancak pozisyona girmeyi beklemek için yeterli zamanınız yok. Bu tarz durumlar için “Bekleyen Emir”ler kullanılabilmektedir. Yatırımcı bilgisayarının veya telefonunun başında olmasa dahi, bekleyen emir verdiği takdirde otomatik olarak pozisyon açabilecektir. 

1.Sell Stop Bekleyen Emri

Örnek üzerinden gidilirse; EUR/USD paritesinde güncel fiyatın 1.27403 olduğunu düşünelim ve analizler sonucu 1.27000 noktasından sonra piyasanın hızla düşeceği tahmininde bulunalım. Bu noktadan da satış pozisyonu girmek planlansın. Ancak o anı bekleyecek kadar vaktin olmadığını düşündüğümüzde bu durumda, “Sell Stop” emri seçilebilir ve 1.27000 noktasına “Sell Stop” emri koyularak, piyasa bu noktaya geldiğinde platformun yatırımcı adına satış emri vermesi sağlanabilir. Özetlenecek olursa, sell stop emri, işlem yapılması düşünülen paritenin güncel fiyatından daha aşağı bir noktada bekleyen emir olarak verilebilecek satış pozisyonudur.

2. Buy Stop Bekleyen Emri

Örnek üzerinden gidilirse; EUR/USD paritesinde güncel fiyatın 1.27403 olduğunu düşünelim ve analizler sonucu 1.28000 noktasından sonra piyasanın hızla yükseleceği tahmininde bulunalım. Bu noktadan da alış pozisyonu girmek planlansın. Ancak o anı bekleyecek kadar vaktin olmadığını düşündüğümüzde bu durumda, “Buy Stop” emri seçilebilir ve 1.28000 noktasına “Buy Stop” emri koyularak, piyasa bu noktaya geldiğinde platformun yatırımcı adına alış emri vermesi sağlanabilir. Özetlenecek olursa, buy stop emri, işlem yapılması düşünülen paritenin güncel fiyatından daha yukarıdaki bir noktada bekleyen emir olarak verilebilecek alış pozisyonudur.

3.Sell Limit Bekleyen Emri

Örnek üzerinden gidilirse; EUR/USD paritesinde güncel fiyatın 1.27403 olduğunu düşünelim ve analizleri sonucu paritenin 1.28000 noktasına kadar yükselip bu noktaya geldikten sonra düşeceği tahmininde bulunalım. Bu noktadan da satış pozisyonu girmek planlansın. Ancak o anı bekleyecek kadar vaktin olmadığını düşündüğümüzde bu durumda, “Sell Limit” emri seçilebilir ve 1.28000 noktasına “Sell Limit” emri koyularak, piyasa bu noktaya geldiğinde platformun yatırımcı adına satış emri vermesi sağlanabilir. Özetlenecek olursa, sell limit emri, işlem yapılması düşünülen paritenin güncel fiyatından daha yukarıdaki bir noktada bekleyen emir olarak verilebilecek satış pozisyonudur.

4.Buy Limit Bekleyen Emri

Örnek üzerinden gidilirse; EUR/USD paritesinde güncel fiyatın 1.27403 olduğunu düşünelim ve analizler sonucu paritenin 1.27000 noktasına kadar düşüp bu noktaya geldikten sonra yükseleceği tahmininde bulunalım. Bu noktadan da alış pozisyonu girmek planlansın. Ancak o anı bekleyecek kadar vaktin olmadığını düşündüğümüzde bu durumda, “Buy Limit” emri seçilebilir ve 1.27000 noktasına “Buy Limit” emri koyularak, piyasa bu noktaya geldiğinde platformun yatırımcı adına alış emri vermesi sağlanabilir. Özetlenecek olursa, buy limit emri, işlem yapılması düşünülen paritenin güncel fiyatından daha aşağıdaki bir noktada bekleyen emir olarak verilebilecek alış pozisyonudur.

Karı Al- Zararı Durdur (Take Profit – Stop Loss) Noktaları

Risk Analizi konu başlığının girişinde de belirtildiği gibi, kar ve zararları belli oranla kontrol altına almak gerekmektedir. Aynı bekleyen emir mantığında olduğu gibi, kar ve zararlar da bilgisayar başında olunmaması durumunda dahi sonlandırılabilir. Platforma otomatik pozisyon kapatma emri verilebilir.

Açık olan veya bekleyen emirdeki pozisyonlar üzerine gelip çift tıklandığı takdirde, ekrana yukarıdaki şekilde bulunan emir sekmesi çıkacaktır. Burada Tür “Emri Değiştir” olarak seçildiğinde, ekrana, onun aşağısında bulunan zararı durdur ve karı al ayarlarının yapılabileceği bölmeler çıkacaktır. Buradaki boşluklara, yatırımcı isterse belirli bir fiyat girerek veya seviye kısmındaki miktarları ayarlayıp otomatik olarak da fiyat atayabilecektir. Bundan sonra ise geriye tek yapılması gereken işlem “Modify” yazılı olan mavi sekmeye basmak olacaktır. Böylece platforma otomatik karı al ve zararı durdur noktaları atanmış olur. Daha sonrasında, terminal bölgesine de bakıldığında S/L ve T/P sekmeleri altında bu oranlar görülebilecektir. Bu ayarlamalar sayesinde, yatırımcı bilgisayarının veya telefonunun başında olmadan dahi, otomatik olarak riskini kontrol altına almış olur ve bu işlemleri kendisi olmadan da platformun gerçekleştirmesini sağlar.

Üye olun.

Üye olun.

Mail listemize üye olarak, en son haber ve güncel makalelerle piyasaya hakim olun. Mailinize gelen onay e-mailini kabul etmeyi unutmayın!

Teşekkürler. Başarılı bir şekilde üye oldunuz. Mailinize gelen e-maili onaylamayı unutmayın!

Pin It on Pinterest

Shares