Elliott Örnekleri

Google’a yazdığımızda, Elliott Teorisi ile alakalı milyonlarca bilgiye ulaşıyoruz, teorisini anlıyoruz veya anlamaya çalışıyoruz ancak bu teoriyi piyasa içerisinde nasıl bulacağız? İşte bu soru bir çok yatırımcının kafasını karıştırabilecek, hatta piyasadan soğumasına sebep olabilecek bir sorudur. Bir önceki başlığımız olan “Elliott Dalga Teorisi”nde bu işin tekniğini ve formasyonları anlatıldı. Bu başlık altında ise platformdaki parite grafiğinde Elliott’un nasıl bulacağı anlatılmıştır.

Parite Grafiği Üzerinde Elliott

Aşağıdaki resimde EUR/USD paritesinin ayrıntılı olarak Elliott döngüleri görülmektedir. Örnek, ters Elliott döngüsünü de barındırmaktadır. Bunun yanı sıra iki Elliott döngüsünün iç içe geçebileceğini de görebilirsiniz. Örneğin ters Elliott döngüsüyle, 1.Elliott döngüsü birbiriyle bütünleşmiştir. Aslında bu yatırımcının avantajınadır çünkü kurduğunuz bir döngü analizinin, oluşan diğer döngüyle sağlamasını yapabilirsiniz. Parite grafiğine baktığınızda ilk dikkat etmeniz gereken şey, bir dip fiyat noktası bulmaktır. Çünkü eğer bir dip nokta varsa orada yeni bir döngü başlangıcı bulabilirsiniz. Örnekten de görebileceğiniz üzere, ters Elliott döngüsünün beşinci dalga bitimi paritede yeni bir dip oluşturmuştur. Ardından oluşan ilk dalga da birinci Elliott döngüsünü oluşturmuştur.

Ayrıca bir diğer önemli nokta ise, sıkışmalardır. Parite üzerinde profesyonellerin bile farkına varamayacağı bir çok irili ufaklı 8 dalgalı Elliott döngüsü oluşmaktadır. Öyle ki, yukarıda ki örnekte dahi her dalga içerisinde ayrıntılı bakmanız halinde içsel 8 dalga bulmanız da mümkündür. Bu nedenle, yatırımcının sıkışmalara dikkat etmesi gerekmektedir. Sıkışmalarda veya piyasanın yatay seyirlerinde kesinlikle işleme girilmemelidir. Örneğin, yukarıdaki resimde ters Elliott döngüsünün birinci dalgasından öncesine bakıldığında, piyasa oldukça sıkışmış ve yatay bir seyir izlemiştir. Yine aynı şekilde, ikinci Elliott döngüsünün C dalgası bitiminden sonra her hangi bir birinci dalga başlangıcı bulmak neredeyse imkansızdır. Çünkü, piyasa yatay ve sıkışık bir seyir izlemektedir. Bu nedenle böyle zamanlarda, ekonomik haberlere olduğundan fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Elliott ile Ekonomik veriler oldukça bağlantılıdır. Ekonomik verileri ise, haftalık olarak açıklanan ekonomik takvimlerden takip edebilirsiniz. Haftalık Ekonomik Takvim‘e menüde bulunan Ekonomik Veriler başlığından ulaşılabilir.

Yatırımcının Elliott Dalga Teorisi‘ni öğrenebilmek adına gerçekleştirebileceği en iyi alıştırma ise platformdaki tüm pariteleri açarak geriye dönük Elliott analizini yapması olacaktır. Ancak bu alıştırmalarla Elliott Dalga Teorisi konusunda profesyonelliğe giden yolda başarılı olabilirsiniz. Bu başlıktan sonra bir diğer önemli konu ve Elliott’la tamamen bağlantılı olan “Fibonacci” anlatılmıştır. 

Üye olun.

Üye olun.

Mail listemize üye olarak, en son haber ve güncel makalelerle piyasaya hakim olun. Mailinize gelen onay e-mailini kabul etmeyi unutmayın!

Teşekkürler. Başarılı bir şekilde üye oldunuz. Mailinize gelen e-maili onaylamayı unutmayın!

Pin It on Pinterest

Shares